Utángyártott laptop akkumulátorok
Sokakban felmerül a kérdés, hogy egy utángyártott laptop akkumulátor élettartama vajon elérheti-e egy gyári akkumulátorét. Emellett állandó kérdés többek között a megbízhatóság, ár-érték arány és még sok minden más is. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához sok minden számba kell vennünk, mert a téma rendkívül szerteágazó.
Akkumulátor élettartama
Az akkumulátor önmagában egy energiatároló berendezés, mely az áramfelvétel során kémiailag megváltoztatja belső összetételét. Az elektromos áramot ezáltal tárolja és szükség esetén ellátja laptopunkat energiával. Ez az ún. kisülési folyamat, amikor a belső összetétel szép lassan visszaáll az eredeti állapotra, így a működtetni kívánt berendezés hozzájuthat az akkumulátor celláiban eltárolt áramhoz. Az akkumulátor biztonságos töltéséért és merítéséért emellett egy belső áramkör a felelős, a jó minőségű laptop akkumulátorban nem csak az egyes cellák, hanem az ellenőrző áramkör is kifogástalan technológiával készült.
Ezt az oda-vissza belső összetételt változást, vagyis a teljes feltöltést és lemerítést, töltési ciklusnak nevezzük. Az akkumulátorok élettartama a működési környezettől, a felhasználás szabályainak betartásától és a töltési ciklusok számától függ.
Természetesen minél több töltési cikluson van túl az adott akkumulátor és minél nagyobb igénybevételnek van kitéve, annál rövidebb az eszköz élettartama is. Általánosságban az akkumulátorok esetén 1-2 évet szokás megadni, amíg az üzemidő nem csökken drasztikusan.
Gyári, vagy utángyártott bírja tovább?
A mai modern technológiával gyártott akkumulátorok esetén az egyetlen fontos szempont, hogy a beszerzés megfelelő, megbízható, leinformálható forráson keresztül történjen. Ugyanis a gyári és utángyártott termékek esetén élettartambeli különbség ebből adódóan nem lehet. Azonban, ha egy gyanúsan olcsó, és gyenge minőségű akkumulátort szereznénk be, akkor mindenképp számolhatunk a rövid élettartammal és egyéb meghibásodásokkal.
Laptop akkumulátor élettartama függ a…
Az élettartamot az is befolyásolja azonban, hogy az adott laptopunkhoz milyen feszültséggel és kapacitással rendelkező akkumulátort választottunk. Egy rosszul megválasztott akkumulátor ugyanis amellett, hogy megnehezíti a laptopon történő munkavégzést, magának az akkumulátornak az élettartamát is csökkentheti.
Akkumulátor feszültsége
Elmondható, hogy a legtöbb laptop típushoz egyedi akkumulátor tartozik. Ezeket általánosságban a formatervezésük és a rajtuk kialakított egyedi csatlakozótípus különbözteti meg egymástól.
A legelterjedtebb számító lítiumion-akkumulátorok feszültségét a burkolat alatt összekapcsolt cellák száma határozza meg. A lithium-ion cellák feszültsége töltött állapotban 4,2V, míg lemerített állapotban 3V lehet. A laptop akkumulátorok névleges feszültségének meghatározásakor a cellák töltöttségének középértékét, kb. 3,6-3,7V-ot veszik alapul. Az akku blokk végleges feszültségét a sorba kapcsolt cellák feszültségének összege határozza meg.
A feszültség értékre mindenképp fordítsunk figyelmet, mert ez nagyban befolyásolhatja a laptopunk üzemidejét is.
Akkumulátor kapacitás
A laptop akkumulátorok talán legfontosabb paramétere a kapacitásuk, ezt az értéket a gyártók általában amperórában (Ah) tüntetik fel. Ez a mérőszám az aksi töltéstároló képességét jelöli, vagyis azt, hogy mennyi áramot kaphat a notebook az akkumulátortól. Tulajdonképpen olyan ez, mint egy autó vásárlásakor megadják az üzemanyagtank méretét.
Az akkumulátor kapacitása azonban inkább csak névleges, mivel nagyon sok tényezőtől függ:
- a csatlakoztatott eszköz által felvett áram nagyságától
- az akkumulátor és a környezete hőmérsékletétől
- a szakaszos vagy folyamatos használattól
- az akkumulátor állapotától és életkorától.
A laptop akkumulátorán a burkolaton mAh-ban megadva szerepel az a mérőszám, mely megadja, hogy normál esetben az akku 25 C fokos hőmérsékleten mennyi áramot képes leadni.
Az átlagfelhasználó számára lényeges szempont: nagyobb akkumulátor kapacitással tovább működik a notebook.
Jól látható tehát, hogy legyen szó gyári, vagy utángyártott laptopakkumulátorról, az élettartam rengeteg tényezőtől függhet, ezért egyetemleges választ nem is találhatunk e témában, de ha megfelelően használjuk és megfelelően gondozzuk laptopunk akkumulátorát, akkor akár több éven át is elláthatja feladatát anélkül, hogy jelentősen csökkenne a teljesítménye.
Az utángyártott laptop akkumulátor élettartam nem térhet el lényegesen a gyáriétól és számos körülménytől függ: működési környezet, a felhasználás szabályainak betartása, töltési ciklusok száma… Életkor és üzemidő, akku töltés, feszültség, kapacitás, ár/érték arány.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: